Hamilton - H64611555
H64611555 Khaki Aviation Pilot Day Date Quartz Silver
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H64611555 (aka: H64611555) |
| Name: | H64611555 Khaki Aviation Pilot Day Date Quartz Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Khaki Pilot gives the wearer the feel of an early American pilot with its classic aviator design. It features a large, easy to read dial, over sized case and Superluminova hands. The Khaki Pilot is an essential piece of form and function for any pilot. The present watch has a stainless steel case housing a quartz movement by ETA.