Hamilton - H64615135
H64615135 Khaki Pilot Day Date Auto 42 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H64615135 (aka: H64615135) |
| Name: | H64615135 Khaki Pilot Day Date Auto 42 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Khaki Pilot gives the wearer the feel of an early American pilot with its classic aviator design. It features a large, easy to read dial, over sized case and Superluminova hands. The Khaki Pilot is an essential piece of form and function for any pilot. Earlier variations powered by ETA 2824-3 rather than the H-40. Ref. H64615135 has a black dial and a stainless steel bracelet (ref. H605.646.103).