Hamilton - H64625131
H64625131 Khaki Pilot Day-Date 42 Air Zermatt Auto / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H64625131 (aka: H64625131) |
| Name: | H64625131 Khaki Pilot Day-Date 42 Air Zermatt Auto / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Dedicated to Hamilton’s partnership with the famous Air Zermatt rescue service, the Hamilton Khaki Aviation Pilot reference H64625131 features a Stainless Steel case with a diameter of 42.00mm, which houses the self-winding caliber H-40.