Hamilton - H64635560
H64635560 Khaki Aviation Pilot Day Date Auto 42 Stainless Steel / Green
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H64635560 (aka: H64635560) |
| Name: | H64635560 Khaki Aviation Pilot Day Date Auto 42 Stainless Steel / Green |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Introduced in 2024, the Hamilton Pilot Auto H64635560 sports a stainless steel case of 42.00mm, paired with a Green dial. This watch is powered by caliber H-30, a self-winding movement with central seconds, windows for both day and date, and a power reserve of 80 hours.