Hamilton - H64666735
H64666735 Khaki Pilot Auto Chrono
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H64666735 (aka: H64666735) |
| Name: | H64666735 Khaki Pilot Auto Chrono |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Khaki Pilot gives the wearer the feel of an early American pilot with its classic aviator design. It features a large, easy to read dial with over-sized Arabic numerals, chronograph function, and Superluminova hands. Its stainless steel case measures 42mm across.