Hamilton - H64715545
H64715545 Khaki Aviation Pilot Day Date 46 Stainless Steel / Blue / Strap
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H64715545 (aka: H64715545) |
| Name: | H64715545 Khaki Aviation Pilot Day Date 46 Stainless Steel / Blue / Strap |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Hamilton is keeping the spirit of early aviation alive with the Khaki Pilot Day Date Auto. Based on the design of cockpit instruments, and sporting white details against a blue dial, it's a throwback to the first days of flight. But with an oversized 46mm case and a see-through case back offering an uninterrupted view of the automatic movement, there's no doubting its up-to-date credentials.