Hamilton - H64725531
H64725531 Khaki Pilot Day-Date Auto 46 Stainless Steel / Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H64725531 (aka: H64725531) |
| Name: | H64725531 Khaki Pilot Day-Date Auto 46 Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Hamilton Khaki Aviation Pilot reference H64725531 features a Stainless Steel case with a diameter of 46.00mm, which houses the self-winding caliber H-30.