Hamilton - H64735561
H64735561 Khaki Aviation Pilot Schott NYC - Limited Edition
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H64735561 (aka: H64735561) |
| Name: | H64735561 Khaki Aviation Pilot Schott NYC - Limited Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 1892 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Hamilton Khaki Aviation Pilot reference H64735561 is a limited edition of 1892 pieces created in collaboration with apparel brand Schott NYC. It has a case with a diameter of 46.00mm, which houses the self-winding caliber H-30. The dial is Green.