Hamilton - H64785835
H64785835 Khaki Aviation Pilot Day Date Auto Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H64785835 (aka: H64785835) |
| Name: | H64785835 Khaki Aviation Pilot Day Date Auto Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Hamilton Khaki Aviation Pilot Day Date Auto reference H64785835 has a stainless steel case with a diameter of 46.00mm, which holds the self-winding caliber H-30 (though it exists with 2836-2 too). The dial is Black.