Hamilton - H72515585
H72515585 Khaki Field Skeleton Auto
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H72515585 (aka: H72515585) |
| Name: | H72515585 Khaki Field Skeleton Auto |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Khaki Field reference H72515585 has a Stainless Steel case of 42.00mm, which houses the semi-skeletonized caliber H-20-S. The movement is visible both from the open-worked dial as well as through the case back.