Hamilton - H76205530
H76205530 Khaki Pilot Pioneer 38 Stainless Steel / Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76205530 (aka: H76205530) |
| Name: | H76205530 Khaki Pilot Pioneer 38 Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Hamilton Khaki Aviation Pilot Pioneer reference H76205530 was introduced in 2021. This watch has a Stainless Steel case of 38.00mm with a bidirectional rotating bezel. Inside ticks the self-winding caliber H-10 ND, which can be admired through the see-through case back. The dial is Black.