Hamilton - H76245840
H76245840 Khaki Aviation Pilot Auto 36 Rose Gold / Blue
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76245840 (aka: H76245840) |
| Name: | H76245840 Khaki Aviation Pilot Auto 36 Rose Gold / Blue |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Introduced in 2024, the Hamilton Pilot Auto H76245840 sports a stainless steel case of 36.00mm PVD-coated in rose gold, paired with a Blue dial. This watch is powered by caliber H-10, a self-winding movement with central seconds and a power reserve of 80 hours.