Hamilton - H76409530
H76409530 Khaki Aviation Pioneer Mechanical Chrono
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76409530 (aka: H76409530) |
| Name: | H76409530 Khaki Aviation Pioneer Mechanical Chrono |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Khaki Aviation Pioneer H76409530 was introduced in 2022. Inspired by a chronograph issued to British Royal Air Force pilots in the 1970s, this watch has an a-symmetrical stainless steel case of 40mm, which houses a hand-wound movement with chronograph (caliber H-51-Si).