Hamilton - H76412133
H76412133 Khaki Aviation Chrono Quartz
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76412133 (aka: H76412133) |
| Name: | H76412133 Khaki Aviation Chrono Quartz |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Aviation Chrono is a wonderful, classic pilots chronograph. The subdials bring a bit of contrast in the otherwise instrumental, tool-like design of this beautiful watch. Powered by a quartz movement.