Hamilton - H76416135
H76416135 Khaki Pilot Pioneer Auto Chrono Black / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76416135 (aka: H76416135) |
| Name: | H76416135 Khaki Pilot Pioneer Auto Chrono Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Khaki Pilot Pioneer Chrono Auto is inspired by the traditional military aviation watches from the 70s, specifically the model that Hamilton designed for the Royal Air Force. The Superluminova hands make the dial on the Pilot Pioneer perfectly readable and both the Nato and leather strap are reminiscent of the military roots of the Pilot Pioneer´s ancestor. The two asymmetric counters and case propel the watch in the modern time.