Hamilton - H76419931
H76419931 Khaki Aviation Pilot Pioneer Mechanical Stainless Steel / Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76419931 (aka: H76419931) |
| Name: | H76419931 Khaki Aviation Pilot Pioneer Mechanical Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Hamilton Khaki Aviation Pilot Pioneer Mechanical was introduced in 2019. Modelled after a watch made for the British Royal Air Force in 1973, it features a cushion-shaped Stainless Steel case of 35*33mm, which houses the hand-wound caliber H-50 ND.