Hamilton - H76419941
H76419941 Khaki Aviation Pilot Pioneer Mechanical Stainless Steel / Blue
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76419941 (aka: H76419941) |
| Name: | H76419941 Khaki Aviation Pilot Pioneer Mechanical Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Hamilton Khaki Aviation Pilot Pioneer Mechanical H76419941 was introduced in 2022. Modelled after a watch made for the British Royal Air Force in 1973, it features a cushion-shaped Stainless Steel case of 35*33mm, which houses the hand-wound caliber H-50 ND - but for 2022 this watch is fitted with a Blue dial rather than the matte black of the 2019 original.