Hamilton - H76455133
H76455133 Khaki Pilot Pioneer Auto Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76455133 (aka: H76455133) |
| Name: | H76455133 Khaki Pilot Pioneer Auto Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
As indicated by its name, the Khaki Pilot Pioneer ref. H76455133 has a stainless steel case with a diameter of 41.00mm and a Black dial. The second of two crowns is used to operate the inner rotating (count down-) bezel. The Khaki Pilot Pioneer Aluminum is powered by Hamilton's H-10 movement.