Hamilton - H76512155
H76512155 Khaki Pilot Pioneer Chrono Quartz Ivory / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76512155 (aka: H76512155) |
| Name: | H76512155 Khaki Pilot Pioneer Chrono Quartz Ivory / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Khaki Pilot Pioneer Chrono Quartz is inspired by the traditional military aviation watches from the 70s, specifically the model that Hamilton designed for the Royal Air Force. The Superluminova hands make the dial on the Pilot Pioneer perfectly readable and both the Nato and leather strap are reminiscent of the military roots of the Pilot Pioneer´s ancestor. The two asymmetric counters and case propel the watch in the modern time.