Hamilton - H76512755
H76512755 Khaki Pilot Pioneer Chrono Quartz
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76512755 (aka: H76512755) |
| Name: | H76512755 Khaki Pilot Pioneer Chrono Quartz |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Khaki Pilot Pioneer Chrono Quartz is inspired by the traditional military aviation watches from the 70s, specifically the model that Hamilton designed for the Royal Air Force. The Superluminova hands make the dial on the Pilot Pioneer perfectly readable and both the Nato and leather strap are reminiscent of the military roots of the Pilot Pioneer´s ancestor. The two asymmetric counters and case propel the watch in the modern time.