Hamilton - H76522931
H76522931 Khaki Aviation Pilot Pioneer Chrono Quartz / NATO
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76522931 (aka: H76522931) |
| Name: | H76522931 Khaki Aviation Pilot Pioneer Chrono Quartz / NATO |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
With its base in 1970s military aviation design, the Khaki Pilot Pioneer range is inspired by tradition but powered by a modern quartz chronograph movement (caliber G10.211). The stainless steel measures 41.00mm across.