Hamilton - H76552933
H76552933 Khaki Pilot Pioneer Chrono Quartz / NATO
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76552933 (aka: H76552933) |
| Name: | H76552933 Khaki Pilot Pioneer Chrono Quartz / NATO |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
Embodying the pioneering spirit of the Khaki collection, this eye-catching timepiece brilliantly combines the vintage colors of the dials and hands, with the traditional pattern of its bezel and crown. Sheltered by a stunning 42mm case with sapphire crystal. the automatic caliber of the Khaki Pioneer echoes the theme of longevity and sustainability.