Hamilton - H76626135
H76626135 Khaki Aviation X-Mach
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76626135 (aka: H76626135) |
| Name: | H76626135 Khaki Aviation X-Mach |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
“Mach” refers to a measurement of speed used by high performance aircraft. It is based on the ratio of the speed of an aircraft compared to the speed of sound under the same atmospheric conditions. Rugged, smart and masterfully engineered, the 44 mm Khaki X-Mach accurately calculates a pilot’s speed as it relates to sound.