Hamilton - H76665835
H76665835 Khaki Aviation Auto
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76665835 (aka: H76665835) |
| Name: | H76665835 Khaki Aviation Auto |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Hamilton Khaki Aviation Auto in its present form features a stainless steel case of 42mm, rated water resistant to 50 meters. This cases houses the well-known ETA 2824-2 movement, that can be seen through the caseback.