Hamilton - H76695733
H76695733 Khaki Pilot Takeoff Air Zermatt
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76695733 (aka: H76695733) |
| Name: | H76695733 Khaki Pilot Takeoff Air Zermatt |
| Limited: | Yes, 60 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Khaki Pilot Takeoff Air Zermatt is a limited edition of 60 pieces created in collaboration with Air Zermatt, the Upper Valais helicopter company founded in 1968. It features a PVD coated case.