Hamilton - H76706730
H76706730 Khaki Aviation Converter Air Zermatt Limited Edition
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76706730 (aka: H76706730) |
| Name: | H76706730 Khaki Aviation Converter Air Zermatt Limited Edition |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Hamilton Khaki Aviation Converter Air Zermatt Limited Edition reference H76706730 is a limited edition of 988 pieces that celebrates 10 years of partnership with AIr Zermatt.