Hamilton - H76714135
H76714135 Khaki Pilot Chrono Worldtimer Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76714135 (aka: H76714135) |
| Name: | H76714135 Khaki Pilot Chrono Worldtimer Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Khaki Pilot Chrono Worldtimer was introduced in 2015. It is powered by the H41e movement - a caliber developed by ETA that is unique to this watch. Reference H76714135 is fitted with a stainless steel bracelet. REFERENCE: H76714135 CALIBER: H-41E STRAP REFERENCE: H605.777.102