Hamilton - H76714335
H76714335 Khaki Pilot Chrono Worldtimer Stainless Steel / Black / Rubber
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76714335 (aka: H76714335) |
| Name: | H76714335 Khaki Pilot Chrono Worldtimer Stainless Steel / Black / Rubber |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Khaki Pilot Chrono Worldtimer was introduced in 2015. It is powered by the H41e movement - a caliber developed by ETA yet unique to this watch. Reference H76714335 is fitted with a rubber strap. REFERENCE: H76714335 CALIBER: H-41E STRAP REFERENCE: H600.767.102