Hamilton - H76719530
H76719530 Khaki Pilot Pioneer 43 Stainless Steel / Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76719530 (aka: H76719530) |
| Name: | H76719530 Khaki Pilot Pioneer 43 Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Hamilton Khaki Aviation Pilot Pioneer reference H76719530 was introduced in 2021. This watch has a Stainless Steel case of 43.00mm with a bidirectional rotating bezel. Inside ticks the hand-wound caliber 6498-1, which can be admired through the see-through case back. The dial is Black.