Hamilton - H76722131
H76722131 Khaki Pilot Chrono Quartz 44 Stainless Steel / Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76722131 (aka: H76722131) |
| Name: | H76722131 Khaki Pilot Chrono Quartz 44 Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Hamilton Khaki Pilot Chrono Quartz reference H76722131 wristwatch has a Stainless Steel case of 44.00mm and a Black dial. This watch is powered by caliber 251.274, a quartz movement with chronograph and date.