Hamilton - H76746140
H76746140 Khaki Aviation Converter Auto Chrono Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76746140 (aka: H76746140) |
| Name: | H76746140 Khaki Aviation Converter Auto Chrono Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Hamilton Khaki Aviation Converter Auto reference H76746140 has a Stainless Steel case of 44.00mm, which is crowned by a bidirectional slide-rule style bezel. Inside ticks the self-winding caliber H-21 Si.