Hamilton - H76755735
H76755735 Khaki Pilot GMT Automatic
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H76755735 (aka: H76755735) |
| Name: | H76755735 Khaki Pilot GMT Automatic |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Khaki Pilot gives the wearer the feel of an early American pilot with its classic aviator design. It features a large, easy to read dial, over sized case and Superluminova hands. The Khaki Pilot is an essential piece of form and function for any pilot. REFERENCE: H76755735 CALIBER: 2893-2 STRAP REFERENCE: H600.764.102