Hamilton - H77616333
H77616333 Khaki Aviation X-Wind Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H77616333 (aka: H77616333) |
| Name: | H77616333 Khaki Aviation X-Wind Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The Khaki X-Wind features the first ever drift angle calculator to appear in a watch and helps pilots accurately calculate how crosswinds will affect their journey. Reference H77616333 has a stainless steel case of 44.00mm and a black dial. Power comes from caliber H-21 [Day - Date]. Note: earlier versions powered by the regular Valjoux 7750.