Hamilton - H77672133
H77672133 Khaki Aviation ETO
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H77672133 (aka: H77672133) |
| Name: | H77672133 Khaki Aviation ETO |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The rugged design of the Khaki ETO combined with its unique functionality offers watch wearers style and innovation. In the aviation world, "ETO" stands for "Estimated Time Over." By turning the watch´s bezel to mark the pilot´s travel speed, desired arrival time and traveling distance, the Khaki ETO makes vital calculations to allow the pilot to plan every detail of the journey ahead, and ensure that he/she arrives at his/her destination on time, every time.