Hamilton - H77696793
H77696793 Khaki Aviation X-Wind Auto Chrono Red Gold / Carbon
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H77696793 (aka: H77696793) |
| Name: | H77696793 Khaki Aviation X-Wind Auto Chrono Red Gold / Carbon |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Hamilton Khaki Aviation X-Wind Auto Chrono reference H77696793 has a stainless steel case of 44.00mm with red gold PVD coating, and a black carbon-effect dial. The Khaki X-Wind features the first ever drift angle calculator to appear in a watch and helps pilots accurately calculate how crosswinds will affect their journey