Hamilton - H77726151
H77726151 Khaki Aviation X-Wind Automatic Silver / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H77726151 (aka: H77726151) |
| Name: | H77726151 Khaki Aviation X-Wind Automatic Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Khaki X-Wind Automatic is the world’s first drift-angle calculator in a watch, enabling pilots to accurately calculate and record the crosswinds they will encounter on their planned journey. The case measures 45.00 across, and power comes from the self-winding caliber H-21 [Day - Date] movement.