Hamilton - H77755533
H77755533 Khaki Aviation X Wind Day Date Auto Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H77755533 (aka: H77755533) |
| Name: | H77755533 Khaki Aviation X Wind Day Date Auto Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Hamilton Khaki Aviation X Wind reference H77755533 has a stainless steel case of 45.00mm, which houses the self-winding caliber H-30. The dial is Black.