Hamilton - H77912135
H77912135 Khaki Aviation X-Wind GMT Chrono Quartz Black / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H77912135 (aka: H77912135) |
| Name: | H77912135 Khaki Aviation X-Wind GMT Chrono Quartz Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Hamilton Khaki Aviation X Wind reference H77912135 has a stainless steel case of 46.00mm, which houses a quartz movement in the form of caliber G10.962. The dial is Black. Functions include a crosswind calculator, chronograph and second time zone