Hamilton - H77916920
H77916920 Khaki Aviation X Wind Day Date Auto Chrono Green Camouflage
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H77916920 (aka: H77916920) |
| Name: | H77916920 Khaki Aviation X Wind Day Date Auto Chrono Green Camouflage |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Sliderule |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Hamilton Khaki Aviation X Wind reference H77916920, introduced in 2021, features PVD-coated stainless steel case paired with a green camouflage dial. Inside ticks the self-winding caliber H-21 Si.