Hamilton - H77932560
H77932560 Khaki Aviation X-Wind GMT Chrono Quartz Stainless Steel / Green
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H77932560 (aka: H77932560) |
| Name: | H77932560 Khaki Aviation X-Wind GMT Chrono Quartz Stainless Steel / Green |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Hamilton Khaki Aviation X Wind reference H77932560 has a stainless steel case of 46.00mm, which houses a quartz movement in the form of caliber G10.962. The dial is Green. Functions include a crosswind calculator, chronograph and second time zone