Hamilton - H80435895
H80435895 Khaki Pilot Pioneer Alu Beige Auto
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Aviation |
| Reference: | H80435895 (aka: H80435895) |
| Name: | H80435895 Khaki Pilot Pioneer Alu Beige Auto |
| Limited: | No |
| Case Material: | Aluminium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
As indicated by its name, the Khaki Pilot Pioneer Aluminum features a case in a somewhat unusual material: aluminum. The second of two crowns is used to operate the inner rotating (count down-) bezel. The Khaki Pilot Pioneer Aluminum is powered by Hamilton's H-10 movement.