Hamilton - H60515533
H60515533 Khaki Pioneer Auto Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H60515533 (aka: H60515533) |
| Name: | H60515533 Khaki Pioneer Auto Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
Embodying the pioneering spirit of the Khaki collection, this eye-catching timepiece brilliantly combines the vintage colors of the dials and hands, with the traditional pattern of its bezel and crown. Sheltered by a stunning 45mm or 42mm case with sapphire crystal, the automatic caliber of the Khaki Pioneer echoes the theme of longevity and sustainability. Movement either 2824-2 or H-10 depending on year of production.