Hamilton - H64211533
H64211533 Khaki Field King 27
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H64211533 (aka: H64211533) |
| Name: | H64211533 Khaki Field King 27 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Khaki King makes puts a chic spin on the traditional Hamilton military watch. This watch disguises its toughness in an elegant brushed steel case with a more modern dial. Each minute is marked (and hours measured) according to either a 12 or 24-hour system. The present version has a stainless steel case of 27mm.