Hamilton - H64455133
H64455133 Khaki Field King Auto 40 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H64455133 (aka: H64455133) |
| Name: | H64455133 Khaki Field King Auto 40 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Khaki King makes puts a chic spin on the traditional Hamilton military watch. This watch disguises its toughness in an elegant brushed steel case with a more modern dial. Each minute is marked (and hours measured) according to either a 12 or 24-hour system. At 12 o'clock there is an easy-to-read day and date display. Caliber 2824-2 or H-40 depending on the year of production.