Hamilton - H64465733
H64465733 Khaki Field King Auto 40 PVD / Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H64465733 (aka: H64465733) |
| Name: | H64465733 Khaki Field King Auto 40 PVD / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Hamilton Khaki Field King Auto H64465733 has a PVD-coated case of [DAIMETER]mm, paired with a Black dial and a self-winding movement with day & date display.