Hamilton - H68201043
H68201043 Khaki Field Quartz 38 Stainless Steel / Blue / NATO
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H68201043 (aka: H68201043) |
| Name: | H68201043 Khaki Field Quartz 38 Stainless Steel / Blue / NATO |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Hamilton Khaki Field Quartz reference H68201043 has a Stainless Steel case with a diameter of 38.00mm, which houses a quartz movement by ETA in the form of caliber F06.111. The dial is Blue.