Hamilton - H68311533
H68311533 Khaki Field Quartz 33 Stainless Steel / Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H68311533 (aka: H68311533) |
| Name: | H68311533 Khaki Field Quartz 33 Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
Rugged and edgy the Khaki Field line of watches is perfect for the outdoorsmen. Each piece in the line has bold dials with brightly colored indexes. These watches are designed for the adventurous, active wearer. Reference H68311533 has a Stainless Steel case with a diameter of 33.00mm. Inside ticks a quartz movement in the form of caliber F05.111. The dial is Black.