Hamilton - H68411533
H68411533 Khaki Field Quartz 38 Stainless Steel / Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H68411533 (aka: H68411533) |
| Name: | H68411533 Khaki Field Quartz 38 Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
Rugged and edgy the Khaki Field line of watches is perfect for the outdoorsmen. Each piece in the line has bold dials with brightly colored indexes. These watches are designed for the adventurous, active wearer.