Hamilton - H68551933
H68551933 Khaki Field Quartz Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H68551933 (aka: H68551933) |
| Name: | H68551933 Khaki Field Quartz Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Khaki Field quartz is proud of the military heritage. This watch has a passion for detail and distinctive styling. The look of the Hamilton Khaki Field watches range from rugged to sophistcated, and contemporary to vintage. The watch is powered by a quartz movement and the date is at 3o'clock. REFERENCE: H68551933 CALIBER: F07.111 STRAP REFERENCE: H605.685.104