Hamilton - H69429901
H69429901 Khaki Field Mechanical 38 Brown
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Khaki Field |
| Reference: | H69429901 (aka: H69429901) |
| Name: | H69429901 Khaki Field Mechanical 38 Brown |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Hamilton Khaki Field Mechanical reference H69429901 is a 'tropical' take on the H69429931 that was released in November of 2017 as a modern homage to the original Hamilton military field watch. It features a stainless steel case of 38mm and a brown military-style dial. It is presented on a NATO strap with brown calfskin loops.